„Proszę pana, czy tutaj mieszkał smok?”

Z grotą romantyczną, znajdującą się na terenie przypałacowego parku w Jabłonnie, związanych jest kilka legend sięgających początków XIX wieku. To tutaj miało się znajdować wejście do podziemnego tunelu prowadzącego do pałacu, a może jeszcze dalej… Zapraszamy do wysłuchania mitów i legend powiatu legionowskiego.

 

 

O autorze:

Nazywam się Marek Dąbrowski. Mieszkam w Legionowie od wielu lat, z małą przerwą (chociaż będąc mieszkańcem Zegrza Południowego nigdy z Legionowem się "nie rozwiodłem"). Mawiają o mnie artysta, ale też i grafoman... Wolność woli, aczkolwiek drugie określenie nie jest miłe. Ale cóż, zdaję sobie sprawę, że to co tworzę nie wszystkim musi się podobać. Osobiście nigdy nie postrzegałem się jako artystę, raczej hobbystę. Tak. Moje pisanie i rysowanie traktuję jako hobby, coś co sprawia mi niezwykłą przyjemność. Tak się realizuję pozazawodowo. Lubię nieść radość, uśmiech... niekiedy w satyrze wbijam szpilę jednocześnie dając nadzieję drugiej stronie. Niniejszy projekt dał mi możliwość pokazania własnej wyobraźni w nowy dla mnie sposób za co dziękuję osobom, które zaprosiły mnie do tej realizacji. 

 

10.jpg (215 KB)

 

O pocztówce:

Treść: Jabłonna. Grota pustelnika

Wydawca: nakładem Handlu Win A. Mackiewicza w Jabłonnie, nr 23924

Opis: Sztuczna grota znajdująca się w przypałacowym parku w Jabłonnie została wybudowana pod koniec lat 70. XVIII w. wg projektu Szymona Bogumiła Zuga. Wnętrza ozdobione były sztukateriami imitującymi skały a freski wykonał Szymon Mańkowski. W domku dostawionym do groty ponoć zamieszkiwał pustelnik. Został on nawet uwieczniony na obrazie namalowanym przez Franciszka Smuglewicza w latach 80. XVIII w.

Źródło: pocztówka z kolekcji Jacka Szczepańskiego.