„Balonem w przestworza”

Jest to opowieść o wspaniałych tradycjach balonowych Legionowa. To tutaj przed II wojną światową służyli słynni piloci balonowi Burzyński, Hynek i Pomaski, zwycięzcy prestiżowych zawodów o Puchar Gordona ... Bennetta. To tutaj uszyto „Gwiazdę Polski” – balon, który miał jako pierwszy dolecieć do stratosfery.

 

 

O autorze:

Dr hab. Jacek Emil Szczepański, historyk, muzealnik – kustosz dyplomowany, dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie, prezes Towarzystwa Przyjaciół Legionowa. Członek Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego oraz Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Zajmuje się problematyką funkcjonowania armii rosyjskiej od końca XIX w. do wybuchu I wojny światowej; militarnymi aspektami okupacji niemieckiej 1915–1918, historią wojsk balonowych II RP, dziejami Mazowsza oraz filokartystyką. Recenzent w czasopismach: „Studia Mazowieckie”, „Studia z Dziejów Wojskowości”, Przegląd „Historyczno-Wojskowy”. Członek rady naukowej kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”. Autor kilkudziesięciu książek i artykułów naukowych.

 

02.jpg (115 KB)

 

O pocztówce:

Treść: Lot balonu „Gwiazda Polski” do stratosfery. Rok 1938. Dolina Chochołowska.

Wydawca: Rotofot z upoważnienia Komitetu Organizacyjnego I Polskiego Lotu do Stratosfery, 1938 r.

Opis: W październiku 1938 r. miał się odbyć pierwszy lot do stratosfery. na miejsce startu wyznaczono Polanę Chcochołowską w Tatrach Zachodnich. To to wydarzenie miała upamiętniach pocztówka wydana w 1938 r. Balon niestety spłonął a ponowny start, planowany na wrzesień 1939 r., z oczywistych względów nie doszedł do skutku. Na pocztówce znajdują się dwa autografy: Zbigniewa Burzyńskiego i Konstantego Jodko Narkiewicza.

Źródło: pocztówka z kolekcji Jacka Szczepańskiego.