„Na XVIII-wiecznym dworze”

W pałacu w Jabłonnie, letniej rezydencji Michała Poniatowskiego wybudowanej pod koniec XVIII wieku, gościł niekiedy brat gospodarza, król Stanisław August Poniatowski. Tutaj swój wolny czas spędzał książę Józef Poniatowski, gromadząc wokół siebie młodzież arystokratyczną. Jest to opowieść o wspaniałych balach oraz bujnym życiu towarzyskim, jakie toczyło się nie tylko w Jabłonnie.

 

 

O autorach:

Maria Czerwińska - uczennica najwybitniejszego włoskiego tancerza i choreografa Andrei Francalanci, Lieven’a Baert’a z Belgii i Dorothe Weltboter; założycielka i kierowniczka zespołu Chorea Antiqua.

Zespół Chorea Antiqua od 33 lat prezentuje i popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich, w barwnych strojach z epoki, od Renesansu poprzez Barok do końca XIX wieku. Poprzez pokazywanie szerokiemu gronu publiczności tańców minionych epok, obowiązującej etykiety dworskiej, pragnie zwrócić uwagę publiczności na mniej znane fakty w historii i inne tańce niż taniec ludowy czy balet. Zespół Chorea Antiqua był gościem wielu prestiżowych imprez i festiwali, m.in.: Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Zespół brał udział w zdjęciach filmowych i spektaklach teatralnych. Poza tym wielokrotnie występował na Zamku Królewskim, na zamku w Golubiu-Dobrzyniu, na zamku w Gniewie, w Pałacu Łazienkowskim, w Teatrze Północnym w Warszawie.

Maciej Stanisław Rąbalski – historyk, tancerz, rekonstruktor, prezes Corona Florum, Sucholeskiego Zespołu Tańca Dworskiego imienia Wojciecha Bogusławskiego z Suchego Lasu, od lat zajmuje się promocją kultury XVIII wieku, prowadzi bale i wydarzenia rekonstrukcyjne na terenie kraju. 

Zespół Corona Florum - Sucholeski Zespół Tańca Dworskiego. Firma pod nazwą Corona Florum współpracuje od lat z tancerzami zawodowymi we wspólnych projektach i adaptacjach sztuk pantomimiczno-tanecznych jak Czerwony Kapturek czy Śpiąca Królewna. Corona Florum jest tez organizatorem bali historycznych, pikników i innych wydarzeń rekonstrukcyjnych. 

 

07.jpg (151 KB)

 

O pocztówce:

Treść: JABŁONNA. PAŁAC.

Wydawca: Nakładem St. Winiarskiego w Warszawie, 1900.

Opis: Ta piękna karta ukazuje pałac zaprojektowany przez Dominika Merliniego i wybudowany dla biskupa Michała Jerzego Poniatowskiego w latach 70. XVIII w. W prawym górnym rogu wydawca umieścił „Pilawę” – herb rodziny Potockich, późniejszych właścicieli dóbr jabłonowskich.

Źródło: pocztówka z kolekcji Jacka Szczepańskiego.